Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości - potrzebne dokumenty

Zakup nieruchomości - kredyt hipotecznyWłasny dom lub mieszkanie to marzenie wielu z nas. Do jego realizacji potrzebne są jednak znaczne środki finansowe. Oczywiście zakup nieruchomości za gotówkę to najkorzystniejsza opcja, ale dla osób niedysponujących odpowiednią kwotą, dobrym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom bankowym obecnie jego zaciągnięcie nie wymaga już poświęcenia czasu na kilkukrotne wizyty w banku w celu dopełnienia formalności.

Wnioskując o kredyt hipoteczny nadal jesteśmy zobowiązani przedstawić bankowi wymagane w procesie kredytowym dokumenty, ale w większości banków cały proces uproszczono tak, by osobiście trzeba było stawić się w placówce bankowej tylko raz - w celu podpisania umowy kredytowej. Sprawdź, jak załatwić kredyt hipoteczny szybko i wygodnie oraz jakie dokumenty do wniosku o kredyt hipoteczny musisz zgromadzić.

Jak uzyskać kredyt na zakup domu, mieszkania przy minimum formalności?

Czasy, kiedy to, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny trzeba było złożyć co najmniej kilka długich wizyt w banku już dawno minęły. Obecnie większość formalności można załatwić telefonicznie i przez Internet. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej oferty kredytowej. Pomogą nam w tym liczne dostępne w za darmo online porównywarki kredytowe oraz rankingi kredytów hipotecznych. Możemy też skorzystać z finansowych blogów eksperckich lub płatnej porady doradcy finansowego.

Gdy już wybierzemy bank, z którego chcemy pożyczyć pieniądze, wystarczy wejść na jego stronę internetową i wypełnić krótki formularz, a doradca bankowy skontaktuje się z nami telefonicznie w dogodnym dla nas terminie. Podczas rozmowy zostanie obliczona Twoja zdolność kredytowa, doradca pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą dla Twoich potrzeb i możliwości ofertę, dokładnie przedstawi warunki kredytu i odpowie na Twoje pytania, a następnie przygotuje listę dokumentów, które musisz dołączyć do wniosku kredytowego.

Wniosek kredytowy wypełniasz oczywiście online - możesz liczyć na pomoc telefoniczną i mailową specjalisty bankowego. Wszystkie wymagane dokumenty również dostarczasz do banku drogą elektroniczną. Bank będzie się z Tobą kontaktować na bieżąco podczas całego procesu kompletacji wniosku i wymaganych zaświadczeń. Status swojego wniosku kredytowego możesz sprawdzać internetowo. Niezwłocznie po podjęciu decyzji kredytowej telefonicznie skontaktuje się z Tobą doradca kredytowy.

Również wzór umowy otrzymasz elektronicznie i będziesz mógł ze spokojem się z nim zapoznać. W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości, w każdej chwili możesz zadzwonić do banku i wyjaśnić nurtujące Cię kwestie. Dopiero na samym końcu całego procesu wnioskowania o kredyt hipoteczny czeka Cię wizyta w banku. Podpiszesz osobiście umowę kredytową. Po uruchomieniu kredytu także możesz liczyć na pomoc specjalistów bankowych. Swój kredyt mieszkaniowy będziesz obsługiwać bez wychodzenia z domu - wygodnie, szybko i bez problemu za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Jakie dokumenty są niezbędne do kredytu hipotecznego?

Dokumenty do kredytu mieszkaniowego możemy podzielić na trzy zasadnicze grupy:

1. Dokumenty ogólne

Zaliczamy do nich:

 • wniosek kredytowy,
 • dokument tożsamości ze zdjęciem,
 • dane wnioskodawcy oraz ewentualnych współwnioskodawców lub poręczycieli.

2. Dokumenty dotyczące nieruchomości

Tutaj w zależności od tego, jaki rodzaj jest cel kredytowania będziesz potrzebować nieco innych dokumentów.

A. W przypadku domu lub mieszkania z rynku pierwotnego będą to:

 • numer księgi wieczystej,
 • dokumenty określające warunki zakupu nieruchomości takie jak: umowa deweloperska ze wszystkimi załącznikami, notarialna lub cywilno-prawna umowa przedwstępna, umowa przedwstępna zawarta ze spółdzielnią mieszkaniową lub cywilno-prawna umowa rezerwacyjna,
 • promesa bankowa o bezciężarowym wyodrębnieniu nieruchomości, która będzie niezbędna w przypadku nieruchomości deweloperskiej lub spółdzielnianej obciążonej hipoteką,
 • wszystkie dokumenty potwierdzające Twoje dotychczasowe wpłaty na rzecz dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej.

Jeśli nie kupujesz domu, a mieszkanie w budynku z wieloma lokalami trzeba także załatwić decyzję o pozwoleniu na użytkowanie albo potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia użytkowania budynku, w którym znajduje się wybrany przez Ciebie lokal mieszkalny. Z kolei w przypadku zakupu domu musisz dostarczyć potwierdzenie przyjęcia przez właściwy urząd beż zastrzeżeń zgłoszenia o zakończeniu robót budowlanych.

B. Jeżeli kupujesz lokal na rynku wtórnym wymagane dokumenty to:

 • numer księgi wieczystej lub jeśli jest to lokal spółdzielczy bez księgi wieczystej stosowne zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej potwierdzające przysługujące zbywcy prawo do lokalu, a także numer KW gruntowej, dla budynku, w którym znajduje się mieszkanie.
 • w przypadku nieruchomości obciążonych hipoteką potrzebna będzie wysokość salda do spłaty zobowiązania z banku, który udzielił kredytu.

C. Gdy kupujesz działkę budowlaną lub budujesz dom:

 • numer księgi wieczystej działki gruntu lub nieruchomości, z której zostanie wyodrębniona Twoja działka,
 • jeśli działkę nabyłeś na drodze przekazania gospodarstwa rolnego lub darowizny, musisz przedstawić stosowną umowę,
 • w przypadku obciążenia nieruchomości hipoteką- zaświadczenie z banku kredytującego o saldzie do spłaty,
 • ostateczna i ważna decyzja o pozwoleniu na budowę,
 • kosztorys budowy oraz program użytkowy lokalu (wypis z projektu budowlanego obejmujący zestawienie pomieszczeń z powierzchniami użytkowymi).

D. W przypadku remontu, rozbudowy lub modernizacji domu lub mieszkania będziesz potrzebować takich danych jak:

 • numer księgi wieczystej lub zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o prawie przysługującym zbywcy.
 • kosztorys prac budowlanych,
 • ważna i ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę z odpowiedniego urzędu,
 • program użytkowy budynku.

3. Dokumenty do weryfikacji zdolności kredytowej

Są to:

 • dokumenty od pracodawcy - umowa o pracę ew. zatrudnienie na podstawie wyboru, mianowania lub powołania (przykładowo w przypadku sędziego lub prokuratora), stosunek służbowy (służby mundurowe), kontrakt sportowy lub menadżerski.
 • zaświadczenie o wysokości dochodów,
 • poprzednie świadectwo pracy, jeśli w ciągu ostatnich trzech miesięcy zmieniłeś pracodawcę,
 • w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą potrzebne będą pełne dokumenty księgowe oraz zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami z ZUS oraz podatkami z Urzędu Skarbowego.

W procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny należy również wykonać wycenę nieruchomości u rzeczoznawcy i dostarczyć do banku gotowy operat. Można wykonać taką wycenę we własnym zakresie lub skorzystać z takiej usługi oferowanej przez bank.

Zakup własnego domu czy mieszkania to poważna decyzja, która wiąże się z długoterminowym obciążeniem finansowym. Pamiętajmy też o tym, że w większości przypadków wnioskując o kredyt, trzeba posiadać wkład własny. Dlatego decyzję o zakupie nieruchomości na kredyt warto dobrze przemyśleć i skonsultować z doświadczonym doradcą finansowym nawet na kilkanaście miesięcy lub kilka lat przed planowanym zakupem. Specjalista pomoże nam realnie ocenić stan naszych finansów i podpowie, w jaki sposób przygotować się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Może się okazać, że potrzebujemy czasu na uzbieranie wkładu własnego oraz zbudowanie pozytywnej historii kredytowej, która ma duże znaczenie w procesie oceny naszego wniosku o kredyt mieszkaniowy. Dajmy więc sobie czas i przygotujemy się jak najlepiej do podjęcia tego zobowiązania.

Źródła: