Komputeryzacja w firmach jest dziś nie nowością, a czymś normalnym, spotykanym bardzo często. Trudno obecnie wyobrazić sobie biuro, sekretariat, szkołę czy uczelnię wyższa bez komputerów.
Gdy wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia biurowego, w oczy rzucają się nam przede wszystkim stosy dokumentów oraz komputery. Praca ludzka zostaje przez te maszyny nie tyle co zastąpiona, co na pewno ułatwiona. Komputery pozwalają na szybsze i łatwiejsze przygotowania dokumentów, prezentacji oraz przekazanie informacji w postaci wiadomości mailowej.
Dzięki nim można korzystać z Internetu, który jest źródeł informacji zarówno do danej branży jak i firmach konkurencyjnych. Sieć sprzyja również nowoczesnym i bardzo skutecznym działaniom marketingowym.
Dla wielu osób komputer jest więc narzędziem pracy i trudno mu się bez niego obejść. Komputery w formach znajdują się również z dziale produkcyjnym, a dokładniej: na samej hali produkcyjnej. Są to oczywiście inne komputery niż modele biurowe. Tam korzysta się z profesjonalnych komputerów przemysłowych. Nowoczesne komputery przemysłowe można podzielić na trzy, najważniejsze grupy. Są to komputery jednopłytowe, komputery typu box oraz komputery panelowe. Znajdują one zastosowanie przy procesie produkcyjnym, a zwłaszcza przy jego nowoczesnej nawigacji oraz kontrolowaniu na każdym etapie. Komputery przemysłowe są urządzeniami bardzo różnorodnymi, dającymi ogromne możliwości użytkownikom.
Dzięki ich zastosowaniu można przeprowadzać profesjonalny proces wizualizacji produkcji z przewidywaniem jej efektów. Wystarczy jedynie podłączyć do komputera wyświetlacz LCD i już można cieszyć się najnowszymi zdobyczami techniki. Komputery przemysłowe pozwalają również na wygodne sterowanie maszynami. Urządzenie można odpowiednio zaprogramować i maszyna będzie działała tak, jak sobie tego życzymy. Praca ludzka jest wiec ułatwiona, ponieważ nie trzeba samodzielnie sterować maszyną. Komputery przemysłowe sprawiają, że wiele procesów w firmie przebiega automatycznie.